Kolano cz 1:

Ból kolana to częsty problem dotykający sportowców jak i ludzi, którzy nie mają ze sportem wiele wspólnego. Wiek, waga, aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne nie zawsze odgrywają nadrzędną rolę w problemach bólowych stawu kolanowego. Więc skąd biorą się dolegliwości w tym stawie?

Podstawowymi przyczyny to:

  • czynniki urazowe wskutek, których uszkodzeniom ulegają struktury stawowe oraz mięśniowe(łąkotki, rzepka, kaletki, więzadła oraz mięśnie)
  • Czynnikami nie urazowymi są to zwyrodnienia stawu, reumatoidalne zapalenia stawów, konflikt rzepkowo-udowy

Zatem, którym czynnikom można zapobiec?

Oczywiście, gdy dojdzie do urazu stawu kolanowego(uszkodzenie łąkotki, zerwanie więzadła, ostre zwichnięcie rzepki) leczenie przeważnie kończy się zabiegiem operacyjnym.
Uszkodzenia łąkotek występują wskutek urazu lub patologii w obrębie biomechaniki (ruchów) stawu. By zapobiec uszkodzeniu nieurazowemu łąkotki, należy odpowiednio zdiagnozować cały aparat ruchu i odnaleźć słabe ogniwa, które przyczyniają się do stopniowego osłabienia omawianych struktur np. źle pracujący staw skokowy, osłabione mięśnie bioder, asymetria miednicy, halluksy itp.

Stany zwyrodnieniowe są trudne w zatrzymaniu, natomiast regularne ćwiczenia, terapia manualna oraz zabiegi fizykalne w znacznym stopniu hamują postępujący proces zwyrodnieniowy.

Rafał Piętak

Bardzo częstymi problemami stawu kolanowego są patologie w obrębie stawu rzepkowo-udowego. Ból z przodu i boku kolana, ból podczas siedzenia, przysiadu oraz schodzeniu w dół to najczęstsze objawy towarzyszące w konfliktach rzepkowo-udowych. Jak z nimi walczyć? Najważniejszym elementem jest diagnoza, na bazie której zastosuje się odpowiednie leczenie fizjoterapeutyczne. Klasyczną jednostką patologiczną w konflikcie rzepkowo-udowym jest boczne przyparcie rzepki. Jak sama nazwa wskazuje rzepka jest lekko zepchnięta do boku co powoduje z czasem problemy bólowe oraz biomechaniczne stawu kolanowego. W wymienionym przykładzie osłabieniu ulegają troczki przyśrodkowe oraz głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda, natomiast przykurczowi troczki boczne. Wskutek niewłaściwej pracy całego stawu, zaburzona zostaje praca mięśni bioder natomiast kolano ulega koślawieniu.