- Fizjoterapia to nauka o fizjologii i biomechanice ludzkiego ciała, czas trwania studiów to 5lat, liczne kursy doszkalające oraz warsztaty, doświadczenie budowane z pacjentem ortopedycznym, sportowym, bólowym itp. pozwalają na zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz jak najszybsze przywrócenie sprawności.
- Medycyna to leczenie farmakologiczne oraz operacyjne czyli koniec działalności fizjoterapeutycznej, a zarazem początek(po operacjach)
Wszystko zależy od stanu zwyrodnieniowego kręgosłupa. Jeżeli pacjent zgłasza dolegliwości napięciowe, ból występuje miejscowo istnieje możliwość złagodzenia objawów już po 2-3 wizytach. W stanach zwyrodnieniowych gdy występuje przewlekła dyskopatia to proces leczenia może się przedłużyć do kilku miesięcy fizjoterapii.
Zabiegi terapii manualnej, terapii tkanek miękkich polegają na mocnym przekrwieniu oraz odbarczeniu danej okolicy, odpoczynek po zabiegu powinien trwać 24 godziny. Reasumując, w stanach przeciążeniowych mięśni, ścięgien, nieprawidłowej pracy nerwowej wykonujemy terapię maksymalnie 3 razy w tygodniu.
P.O.L.I.C.E
P - Ochrona (protection)
OL - Optymalne obciążenie (optimal loading)
I - Lód (ice)
C- Ucisk (compression)
E- Uniesienie (elevation)
1. Łagodzenie stanu zapalnego – jeżeli w wyniku diagnozy ból oceniono na poziomie ostrym należy ten stan załagodzić. Stan ostry trwa 7-10 dni, w tym czasie zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz stosowanie zimnych okładów, które również przyczynią się do łagodzenia stanu zapalnego.
2. Pozycje ułożeniowe – w trakcie ostrego bólu należy jak najczęściej przebywać w pozycjach, które przyczynią się do zmniejszenia bólu oraz pozwolą na regenerację kręgosłupa. Zalecana pozycja to leżenie tyłem na twardej powierzchni z ugiętymi nogami
3. Profilaktyka – jeżeli podczas ostrego stanu nie możemy przerwać obowiązków dnia codziennego należy więc przestrzegać określonych zasad dbałości o kręgosłup (schylanie na zgiętych kolanach, siedzenie z pośladkami maksymalnie doNiedzielaiętymi do oparcia) oraz wyeliminować złe nawyki pogłębiające wady kręgosłupa
4. Dieta i ruch – wzbogacanie diety w witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, pierwiastki potas i magnes oraz spożywanie dużej ilości wody. Ruch pobudza struktury kręgosłupa do regeneracji, w stanie ostrym zalecane są kilku minutowe spacery kilka razy dziennie.
Staw barkowy jest złożony z trzech poszczególnych stawów oraz wielu struktur mięśniowo-więzadłowych. W wyniku urazów lub przewlekłych przeciążeń może dojść zablokowania ruchów oraz bólu, leczenie i rehabilitacja może trwać nawet do roku czasu więc pacjent powinien się uzbroić w cierpliwość oraz w systematykę wykonywanych ćwiczeń.
Białko i tłuszcz
Godzinę po treningu